En quins casos es poden fitxar jugadors menors d'edat?

Blatter ja va advertir el Barça: "Les regles per a la contractació de menors són molt clares"

En quins casos es poden fitxar jugadors menors d'edat?
En quins casos es poden fitxar jugadors menors d'edat?

Blatter ja va advertir el Barça: "Les regles per a la contractació de menors són molt clares"

La FIFA ha prohibir al Barça fitxar durant els dos pròxims períodes (hivern 2015 i estiu 2015) per les incorporacions realitzades de comunitaris menors de 16 anys i extracomunitaris menors de 18 des de l'any 2009 a 2013. La sanció està relacionada amb l'incompliment de l'article 19.1 del Reglament sobre l'estatut i la transferència dels jugadors.

Fa un any, el president de la FIFA, Joseph Blatter, ja va advertir el Barça d'aquests casos que s'estaven estudiant en una entrevista a l'AS. "El cas del Barça serà estudiat per la Comissió de l'Estatut del Jugador, però les regles per a la contractació de menors són molt clares."

El reglament

L'article del reglament explica que "les transferències internacionals es permeten només quan el jugador arriba a l'edat de 18 anys". Però la FIFA permet 3 excepcions:

  1. Si els pares canvien el seu domicili al país on el nou club té la seva seu, per raons no relacionades amb el futbol.
  2. Si la transferència s'efectua dins del territori de la Unió Europea (UE) i el jugador té entre 16 i 18 anys.
  3. Si el jugador viu a casa seva a una distància menor de 50 km de la frontera, i el club de l'associació veïna està també a una distància menor de 50 km de la frontera.
COMENTARIS